Diamond Wire Saw Machine is an advanced and reliable cutting solution for special shape stone. Designed with four-spindle linkage and diamond wire saw for accurate cutting with high precision and quality. Equipped with CNC control system for easy operation.
| Model Number | CNC-2000/2500/3000 |
| Control System | CNC |
| Certifications | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS |
| Gross Weight | 5000kg |
| Outline Dimension | 6500*6300*3800mm |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Water Consumption | 4m³/H |
| Table Bearing Weight | 15T |
| Wire Speed | 0-40m/S |
| Production Capacity | 1000 Sets/Year |
| Origin | Jinjiang, Fujian, China |
CNC-2000/2500/3000 mono wire cutting machine (rope saw) function: Cutting column slabs, semi circular slabs, English letters, and other diversified complicated special shapes. Materials include marble, granite, natural stone, etc.
Key Features:
We offer comprehensive technical support and service including on-site support, maintenance, troubleshooting, and repair services. Our experienced technicians are available to ensure optimal machine performance.
Securely packed in specialized packaging material with bubble wrap or foam protection. Shipping options include ground, air, and international shipping. All shipments are tracked and insured for safe delivery.